Subjektivní recenze na Bídníky

9. ledna 2013 v 20:47 | ChristinaD |  Co si myslím o...
Ahoj,
vím, že jsem psala již jeden článek o Les Misérables, na kterých jsem byla v kině, ale vtip je v tom, že jsem o nich vlastně skoro nic nenapsala, kromě toho, že na konci byly barikády, kde zpívali mrtví.
Možná to zní trochu divně, ale i teď, téměř po týdnu, mám Bídníků stále plnou hlavu, takže jsem se rozhodla napsat něco jako recenzi, ale ne tak úplně recenzi, protože ty mají být nestranné, objektivní, což já neumím, když se mi něco líbí, takže tomu říkejte, jak chcete, protože recenze v pravém smyslu slova to rozhodně není. =D
Neodradila jsem vás? =) No, pokud ano, tak už ten článek ani nečtete a pokud ne, tak můžeme začít. =) Tak tedy...Jean Valjean - postava, která je srdcem celého příběhu, o tom se jistě musím zmínit. =) Se Jeanem Valjeanem se prvně setkáváme v této verzi filmu, když je propouštěn po 19ti letech z galejí, kde rovněž vidíme i inspektora Javerta, ale o tom až později.
Dozvídáme se, že Jean Valjean kdysi ukradl bochník chleba pro hladovějícího synovce a za to byl odsouzen. Nyní, když je propuštěn, udělá další zločin - ukradne stříbrné příbory v domě jednoho pána. Ten ho však neudá, naopak řekne, že mu to stříbro sám dal a ještě mu přidá stříbrné svícny. Jean si tedy uvědomuje, že udělal špatnost a lituje toho.
Později potkává ženu jmenem Fantine, od které se dozvídá, že ona má nemanželskou dcerku Cosettu, o kterou se stará rodina Thénardierových. Ti mají malou Cosette za služku a svoji dceru Eponine rozmazlují, jak jen mohou. Jean Valjean si vezme Cosettu k sobě a vychovává ji.
Javert - má nejoblíbenější postava z Bídníků, na kterou v žádném případě nemohu zapomenout. Javert je názoru, že "trestanci se nikdy nezmění" a touží Jeana Valjeana najít a vrátit ho na galeje. Když později Jean Valjean dostane na barikádách možnost Javerta zabít, ale pustí ho, Javert pochopí, že se z jeho zločince stal dobrý člověk a zlomen tím, že zasvětil většinu života lži, ho tak zlomí, že spáchá sebevraždu skokem do Seiny.
Cosette - o téhle dívence snad nelze říci křivé slovo. Jako malá sice služka, vyrostla z ní krásná, milá a hodná dívka. Jeanu Valjeanu je vděčná za to, že se jí ujal a o jeho minulosti nic neví. Když dospěje, je s Jean Valjeanem v Paříži a zamiluje se tam do přibližně stejně starého Maria, který se do ní zamiluje tzv. na první pohled. Na konci příběhu si ho bere za manžela, zatímco Jean Valjean pomalu umírá v klášteře, dívajíc se na sochu Panny Marie a vzpomínajíc na Fantine, jíž je vděčný za své největší štěstí - Cosette.
Marius - mladík, odhodlaný, který se zamiloval do mladé, krásné Cosette. Společně s přáteli se postaví na odpor při francouzské revoluci a na barikádě mu jde o život. Zachrání ho Jean Valjean. Marius je tajně zamilován také do Eponine, ale přiznal jí to, až když mu na barikádě umírala v náruči po zachycené kulce.
Eponine - nevlastní sestra Cosette, která je úplně jiná než její rodiče. Není vůbec zlá jako oni. Je zamilovaná do Maria a přesto, že by ho chtěla pro sebe, ochotně mu pomáhá, aby se blíže seznámil se svojí milovanou Cosette. Na barikádách je Eponine postřelena a Mariovi umírá v náruči. Jelikož je film muzikálem, zazní nádherná skladba "Byl déšť a kytky můžou kvést", při které Marius přizná Eponine, že mu nikdy nebyla lhostejná. Společně se Javertem patří Eponine k mým nejoblíbenějším postavám.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 éW éW | Web | 9. ledna 2013 v 21:12 | Reagovat

jé,to mi snad pomůže,zrovna vybírám s kamarádem film :D

2 Lotte Lotte | Web | 10. ledna 2013 v 6:18 | Reagovat

Marius zamilován do Eponine...
Tak v knize, do ní není zamilován stoprocentně, tam je mu vlastně docela lhostejná...
V anglické verzi muzikálu ji bere jen jako nejlepší kamarádku, trápí se z její smrti a tak dál, ale taky k ní nemá žádné větší pocity...
V českém muzikálu to tak díky překladu vyznívá, ale myslím, že v tomto jsme asi jediní, obávám se.
Ani ve filmu mi nepřišlo, že by ji tajně miloval, opět jsem to viděla jen na přátelské úrovni z jeho strany. (Vždyť hned po její smrti zase zpíval o Cosette). Ale asi to záleží na úhlu pohledu. :)) Bylo by to krásné, ne že ne. :)

3 ChristinaD ChristinaD | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 6:47 | Reagovat

[2]: Ano, já jsem asi ještě ovlivněna tím muzikálem, na němž jsem byla... Protože část textu z Byl déšť a kytky můžou kvést "Jsi jedna z těch, o něž jsem stál..." mi nasadila brouka do hlavy. =) A ve verzi z roku 1989 chtěla Eponine, aby ji po smrti políbil na čelo... a on ji jen s malinkým rozmyšlením políbil na rty... O přesto, že ona před smrtí kašlala krev... Neštítil se toho a políbil ji. =)
Snad mne opravdu shlédnutí tohoto ovlivňuje... A nutno říci, že ke knize jsem se zatím nedostala, ale plánuji ji. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama