Dracula (muzikál)

19. března 2013 v 16:53 | ChristinaD |  Co si myslím o...
Ahoj,
protože jsem si všimla, že tu ještě není recenze na Drákulu, musela jsem ji napsat dnes, protože je to hrubý nedostatek. Také je nový vzhled (i když se tu ten minulý moc neohřál), protože s tím, co dělám já, nikdy nejsem spokojená. Kdyby se našel někdo, kdo by mi udělal takový vzhled blogu, že tam bude Dracula, Fantom Opery i Bídníci a bude to k sobě nějak hezky barevně ladit, budu samozřejmě nadšená, ale zatím jsem žádného takového experta nenašla, takže je zde jen Daniel Hůlka.
Ptáte-li se na další kapitolu Svobodného, kterého jsem už zmiňovala v některém z minulých článků, bohužel vám musím oznámit, že se stále v té povídce nemohu hnout, ať dělám, co dělám... Ale znáte mě, já vám to vynahradím... :)


Jak všichni jistě za tu dobu víme, s příběhem o hraběti Drákulovi přišli prvně legendy o skutečně žijícím transylvánském knížeti Vladovi III. Byl prý tak krutý, že své oběti napichoval na dřevěné kůly a vystavoval je před svým hradem.
Snad právě dřevěné kůly přiměli lidi, aby vyprávěli, že kníže byl upír. Těchto legend, často nedomyšlených, nedokončených, se ujal Abraham "Bram" Stoker, který napsal román nazvaný prostě: Drákula. Román vypráví o upírském knížeti Drákulovi, který na svůj hrad pod záminkou koupě anglického pozemku pošle advokáta, který ho prý má bezchybně naučit anglicky. Zvídavý Angličan postupně pomalu odkrývá hrůzné tajemství a v dopisech ho sděluje své snoubence Míně, která se s trápením svěřuje své nejlepší kamarádce Lucy.
Ta je později Drákulou zavražděna - ten se také zamiluje do Míny - a vzniká základ výpravy Míny, jejího snoubence a jejich přátel. Výprava má jediný a jasný cíl: připravit Stínu noci smrt.

Podle knihy vzniklo spoustu filmů a také muzikál, o kterém bych chtěla napsat tuto recenzi. Než oficiálně začnu, nutno říci, že muzikál se knižní předlohy nedrží, sedí pouze to, že kníže je upír a jeho sídlo je v Transylvánii, ale ostatní postavy jsou jiné a příběh z knihy není ani v nejmenším zachován, snad pouze ve zmiňovaných filmech, z nichž musím vyzdvihnout Drákulu z roku 1979, která je obzvláště přesná.

Příběh pojednává o knížeti Drákulovi, krutém vrahovi, ale zároveň milujícím manželovi. Jeho manželka, Adriana, je těhotná a nastal její termín - ona ani dítě však porod nepřežijí. Drákula v době porodu zaútočil na klášter a zabil všechny včetně kněze. Ten před svojí smrtí knížete prokleje - nikdy neumře a bude lačnit po lidské krvi.
Drákula se mu vysměje, ale když uvidí svoji mrtvou ženu a chce spáchat sebevraždu, každá rána se mu ihned zacelí... A on je nesmrtelný. V tu chvíli si uvědomí, že je vlastně dokonalý. Nikdy nezestárne, neumře, má věčnou moc. Jeho úzkost se vrátí ve chvíli, kdy vysaje krev z mladé ženy a zavraždí ji.
Dlouhá staletí žije na světě sám, stále milujíce svoji Adrianu. Později se zamilovává do dívky jménem Lorraine, kterou promění v upírku, ale jejich štěstí trvá jen další necelé století. V roce 2088 totiž Drákula uvidí dívku jménem Sandra - a ta je k nerozeznání podobná Adrianě. Zahrnuje ji šperky, žije v představě, že jeho Adriana sestoupila z portrétu, aby ho z jeho života plného bolesti vysvobodila. Na konci zjišťuje, že ho zabije denní světlo - a požádá Sandru, aby otevřela dveře.

Autoři: Karel Svoboda, Zdeněk Borovec a Richard Hes
Rok premiéry: 1995
V hlavních rolích při premiéře: Daniel Hůlka (Drákula), Iveta Bartošová (Adriana a Sandra) a Leona Machálková (Lorraine)

Vyšly také dva záznamy z tohoto muzikálu na DVD - první v roce 2003 (s obsazením uvedeném výše) a druhé v roce 2009, kde hráli Daniel Hůlka, Kamila Nývltová a Monika Absolonová. Druhou verzi vlastním a jsem z ní nadšená.


skladba Sexy den co den v podání Kamily Nývltové jako Sandry:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aliena Aliena | 19. března 2013 v 17:06 | Reagovat

Pěkná recenze, Drakula je také podle mého Legenda. Ale je to fakt nádherný příběh. Teda když jsem poprvé četla Drákulu tak mě zaujal tento příběh kde vystupuje Mína a Lucy. :-D  :-)

2 Reddysha Reddysha | Web | 19. března 2013 v 17:32 | Reagovat

Super :)

3 Dája Dája | Web | 19. března 2013 v 18:09 | Reagovat

Super recenze, na Draculu bych chtěla. Zatím jsem ho jen četla :)

4 Mrs.Neon Mrs.Neon | E-mail | Web | 19. března 2013 v 18:16 | Reagovat

hele Hůlku nemám ráda...takže ani dracula mě nebere..
takže nwm..
blog se mi nelíbí nechci kritizovat jen jsem upřímná!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama