Jaroslav Foglar - Tajemství Velkého Vonta

21. března 2013 v 20:12 | ChristinaD |  Co si myslím o...
Ahoj,
jsem zde s další recenzí, tentokrát na knihu od slavného Jaroslava Foglara (budiž mu dáno věčné nebe), autora, na kterého se nezapomíná...
Kniha, kterou vám dnes večer představím, se jmenuje Tajemství Velkého Vonta a navazuje dějem na knihy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Ve všech zmiňovaných knihách se objevují slavní chlapci z Foglarových knih - Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka, členi chlapeckého klubu s názvem Rychlé Šípy. Prožívají nejen rivalitu proti druhému klubu, Bratrstvu kočičí pracky, jejichž členy jsou Štětináč a dva největší strašpytlové, kteří kdy po světě chodili, Dlouhé Bidlo a Bohouš, ale také nebezpečí v sousední čtvrti: ve Stínadlech, kde žijí chlapci povětšinou krutí a nepřátelští ke svému okolí...
Jen historie Rychlých Šípů by vyšla na samostatný článek, ale já chci zhodnotit knihu, kterou jsem dnes přečetla, takže se do toho pomalu a jistě pustím...


Jak jsem již zmiňovala, děj této knihy úzce navazuje na děj předchozích dvou svazků, kde se Rychlé Šípy, často putující do Stínadel, seznámili s vontskou historií, poznali jednu "skupinu" jejich obyvatel, Žlutý květ, a dokonce se spřátelili s jedním z nich, Otakarem Losnou, který se ucházel o titul Velkého Vonta. To je chlapec, který vede svými slovy a činy celou čtvrť.
Mirek Dušín a jeho klub pomalu zjišťovali záhadu spjatou s ježkem v kleci. Nejen, že tento hlavolam dlouho nikdo neviděl a nakonec se ukázalo, že je symbolem Vontů a má ho u sebe vždy Velký Vont, ale také zjistili hrůznou minulost jeho prvního majitele a jediného člověka, který znal způsob, jak ježka z klece dostat - tím chlapcem nebyl nikdo jiný než Jan Tleskač, který zemřel při nešťastné nehodě pádem ze zvonice v již zavřeném kostele sv. Jakuba ve Stínadlech.
Příběh o Janu Tleskači a volbě Velkého Vonta se dočtete v knize Záhada hlavolamu. Na konci knihy Stínadla se bouří (myslím, že to byla tato kniha) se stává Velkým Vontem slepý Vláďa Dratuš, chlapec ze skupiny Otakara Losny, Žlutý květ. Lékaři navíc na konci této knihy vrátí Vláďovi zrak.

Kniha Tajemství Velkého Vonta se motá hlavně kolem Vládi Dratuše, Otakara Losny a Rychlých Šípů společně s Bratrstvem Kočičí pracky. Poznáváme nové skupiny Vontů a stáváme se svědky různých dobrodružství, které Mirek Dušín a jeho přátelé i nepřátelé zažívají. Vláďa nikomu neřekl o minulosti svého otce (nepřímo zavinil smrt jednoho chlapce ze své party, Karla Dymoráka, kterému ostatní říkali Dymour) a ta ho nyní pronásleduje. Ze strachu, aby se obvinění nedostalo k jeho nemocnému otci, kterému by se mohlo přitížit, Vláďa obětuje to nejdůležitější pro všechny Vonty - ježka v kleci. Je ochoten odevzdat ho, ale na oplátku dostane dopis s tím doznáním, aby se to nikdy nikdo nedozvěděl.
Blíží se ale volby nového Velkého Vonta, při nichž stávající Velký Vont představí talisman, ježka v kleci, a Vláďovi se hlavolamu ani dopisu dosud nedostalo. Žádá tedy Rychlé Šípy, kteří už tolikrát pomohli, o pomoc, i když ze začátku ji odmítal s tím, že se se vším jistě vypořádá sám.
Kniha, stejně jako všechny ostatní, které jsem od pana Foglara četla, končí relativně šťastně.

Rychlé Šípy také vyšli na světlo světa v časopise Vpřed jako komiks - to už je ale dávno.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 21. března 2013 v 20:20 | Reagovat

Já jsem záhadu hlavolamu viděla bohužel jen zfilmovanou. Číst jsem to nečetla.
Ale jak čtu tohle, tak bych asi měla udělat čast a přečíst si to. A po tom si přečíst hned tohle.

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. března 2013 v 20:16 | Reagovat

Z foglarovek jsem četla dvě - Přístav volá a Hochy od Bobří řeky - a oboje jsem hltala rychlostí světla. Ale to už je hrozných let, to jsem byla na prvním stupni základky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama