Jules Verne - Tajuplný ostrov

25. března 2013 v 21:28 | ChristinaD |  Co si myslím o...
Ahoj,
určitě už jste si všimli, že když nevím, co bych napsala na blog, tak přidám nějakou recenzi. Studuji knihovnictví a čtu moc ráda, takže je vždy široký výběr z publikací, o kterých mohu psát. Dnes je to román francouzského spisovatele Julesa Vernea, který se nazývá Tajuplný ostrov. Jedná se o 12. román v edici Podivuhodné cesty a byl vydán roku 1875.
První román z této edice, Pět neděl v balónu, vyšel roku 1863 a stal se tak základním kamenem pro dalších 61 děl, které do této edice Julesa Vernea spadají. Dnes se tedy podíváme na můj nejoblíbenější román, Tajuplný ostrov, třebaže by bylo logičtější brát tyto romány popořadě... Všechny jsem ale nečetla.


Tento román pojednává o pěti mužích různého věku a povolání. Jedná se o inženýra Cyruse Smithe, jeho sluhu, černocha Naba, novináře Gedeona Spilletta, námořníka Bonaventury Pencroffa a jeho svěřence Harberta Browna. Členem skupiny je také inženýrův pes, který hraje v příběhu podobně velkou roli jako ostatní.
Dozvídáme se, že tito muži byli zajatci v Richmondu (příběh se odehrává během války Severu proti Jihu) a za hrozné bouře unikli z obleženého města v balónu. Bouře je zanesla nad Tichý oceán, kde ztroskotali. Na pláži se proberou pouze čtyři - Nab, Gedeon Spillett, Pencroff a Harbert. Inženýr i s jeho věrným psem Topem byli nárazem strženi do moře. Ostatní muži je hledají, ovšem bezúspěšně. Ještě než zjistí, zda jsou na pevnině či na ostrově, Nab nalezne svého pána za podivných okolností v jeskyni v přesypech. Nutno říci, že ho tam dovede Top, který potom za Nabem a Cyrusem Smithem, který je mimo vědomí, dovede i ostatní trosečníky.
Když je inženýrovi lépe, pomůže ostatním nejen získat oheň, protože ze sklíček svých a novinářových hodinek vytvoří čočku, ale také se s přáteli vydá na vrchol hory na ostrově, kde po průzkumu zjistí, že náhoda je zanesla na ostrov, který se na první pohled zdá neobydlený. Díky novinářovým věrným věcem - zápisníku a peru - si trosečníci (námořník však prosí, aby se nazývali kolonisty, kteří přišli ostrov kolonizovat) vytvoří i poměrně podrobnou mapu místa, na kterém se octli.
Protože se nezdá, že by měli být zachráněni, snaží se na ostrově kolonisté zabydlet a zároveň i hledat způsoby, jak se odsud dostat sami. Zdá se však, že mají přeci jen lidskou společnost. Na ostrově se dějí nevysvětlitelné věci. Patří mezi ně i záhadné nalezení inženýrovo - na pláži byly jeho stopy vedoucí od moře, Cyrus Smith se však z mdlob probírá až v náruči svých přátel a nepamatuje si nic od ztroskotání. Přesto však musel mít dosti sil, aby se dostal z vody a dostal se až do jeskyně... nebo ne?
Pencroff jako zkušený námořník staví loď, na které plánují trosečníci jednoho dne odjet. Náhoda k nim také přivede dalšího přítele, kterého na ostrově najdou. Ne však na svém, ale na sousedním ostrově, na ostrově Tabor. Tím mužem je Ayrton, který si nechával říkat Ben Joyce. Jedná se o piráta, který byl na ostrově Tabor za trest vysazen.
"Ayrtone, stal jste se zvířetem mezi lidmi. Nyní se pokuste stát se opět člověkem. Člověkem mezi divokými zvířaty," bylo mu kdysi řečeno. Ayrton na ostrově zešílel vlivem samoty, ale Cyrusi Smithovi a jeho přátelům se podaří Ayrtona opět "vrátit" do lidské sféry.
Přátelé jsou později také napadeni piráty, shodou náhod těmi, ke kterým Ayrton kdysi patřil, a setkávají se na konci románu také se záhadným cizincem, který má na svědomí všechny záhady ostrova, včetně zachránění inženýra Cyruse Smithe. Tajemným dobrodincem je kapitán Nemo, žijící ve své ponorce Nautilus, kterého známe z dřívějšího románu Julesa Vernea, z románu s názvem "20 000 mil pod mořem".
Kapitán Nemo na konci románu umírá a sopka na ostrově vybuchne. Z celého ostrova zůstane jen malá skála, osamocená v Tichém oceánu. Na ní se zachrání Ayrton i s ostatními pěti muži. Zdá se, že je vše ztraceno. Skála je holá, není na ní rostlinstvo ani zvěř. A ve chvíli, kdy všichni ztrácí víru, objevuje se Duncan, loď, která připlouvá, aby se vrátila pro Ayrtona. Usoudili, že po letech je již jeho trest dostatečný...

Román byl několikrát zfilmován, mezi nejlepší verze patří ale seriál z roku 1973, kde roli kapitána Nema ztvárnil Omar Sharif.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama