Kat Jan Mydlář

13. března 2013 v 17:49 | ChristinaD |  Co si myslím o...
Ahoj,
není to poprvé, co se na tomto blogu zmiňuji o Janu Mydláři, staroměstském katovi, který se narodil kolem roku 1582 v Chrudimi a zemřel v roce 1664 v Praze. O Janovi je toho známo poměrně dost, ale přesto je stále jeho život opředen tajemstvím.
Každý, kdo se zajímá o českou historii, by měl o Janu Mydláři alespoň jednou slyšet. Jedná se o legendu a historicky ověřenou osobu, která vystudovala lékařskou fakultu, ale nešťastná láska ho učinila mistrem popravčím...


Protože jsem ve článku o Janovi představila spíše knihu od Karla Štorkána, věnovala bych se teď raději historickým faktům. Bohužel, zatím jsou mé znalosti značně omezené, čerpám pouze z internetových zdrojů, tentokrát se koukneme na zoubek Wikipedii.
Nutno říci, že neplánuji zůstat jen u internetu. Přesto, že se to zdá jako marná práce, o letních prázdninách vyrazím do Prahy, kde se pomocí matriky pokusím vyhledat Janovi vzdálené potomky. Třeba se mi podaří zjistit něco víc o podivném životě kata, jež popravil 27 českých pánů na Staroměstském náměstí...

Podle informací, které nám Wikipedie sděluje, zjišťujeme v přesném znění toto:
Jan Mydlář (1572, Chrudim - 14. března 1664, Praha) byl staroměstský kat, syn městského písaře Mydláře. Jan Mydlář zvaný také jako kat Mydlář žil v Chrudimi.

Uvádívá se, že vystudoval pražské Karlovo vysoké učení a stal se tak magistrem medicíny, podle pořadu Bílá místa České televize ale v té době na Univerzitě Karlově lékařská fakulta vůbec nebyla, čili ji tam Mydlář nemohl vystudovat. Jen nešťastnou shodou událostí (neopětovaná láska) se stal katovským holomkem u tehdejšího chrudimského kata Jiřího (Svátek) či Záviše Matěhy (což je podle Karla Štorkána pravděpodobnější) Stal se tak člověkem bezectným a opovrhovaným. Jeho další cesta z chrudimské katovny vedla však přímo do katovny staroměstské, tedy do obydlí nejvyššího popravčího Koruny české Václava Jaroše, Mistra ostrého meče Starého Města pražského. Zde se Jan, coby katův pacholek, učil všem katovským dovednostem a mnohé z nich pak dále zdokonaloval už jako staroměstský kat. Oženil se s Alžbětou Špetlovou, dcerou slánského kata Jáchyma Špetle, které koupil na Starém Městě i dům. Sám byl jako staroměstský kat i hlavním protagonistou staroměstských poprav českých stavů 21. 6. 1621. V době svého života prokazatelně poznal císaře Rudolfa II. (1552-1612), jeho bratra Matyáše (1557-1619), Fridricha Falckého (1596-1632), Ferdinanda II. (1578-1637), Ferdinanda III. (1608-1657) a Leopolda I. (1640-1705). Aktivním staroměstským katem byl až do roku 1632, kdy poprvé "minul" a přenechal tak své řemeslo synovi Janu Václavovi a sám odešel na zasloužený odpočinek.

Zemřel 14. března 1664 v Praze. Dle historiků je bezpečně prokázáno, že krom syna Jana Václava pokračovala katovská dynastie rodu Mydlářů i vnuky Jana Mydláře, Janem, jenž skončil sám na popravišti, a Danielem, který byl katem v Kostelci nad Černými lesy. Další osudy katovské rodiny Mydlářů jsou už nejasné a spekulativní.

Po mém výletu do Prahy snad uvidíme, co je na těchto informacích pravdy... Ale na to si ještě počkáme. Postupně budu informace ze svého pátrání samozřejmě zveřejňovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katy chan ^^ Katy chan ^^ | Web | 13. března 2013 v 18:02 | Reagovat

Přiznám se, tenhle článek se mi četl strašně, ale strašně špatně. Je krásné, jak je dlouhý, že není jenom o pár větách, ale zkus si ho po sobě přečíst. Některé věty mi absolutně nedávají smysl...
Jinak je ten článek pěkný, nemám důvod, proč k němu psát jen výtku. Kat Mydlář byl bezesporu zajímavá historická osobnost. Muž, který vystudoval něco jako medicínu se ocitl na postu kata. Rozhodně si o něm chci v budoucnu také přečíst. :)

2 pecka116 pecka116 | E-mail | Web | 13. března 2013 v 18:26 | Reagovat

Zajímaví článek. o tom Janu Mydlářovi čtu poprvé. Článek byl poměrně dlouhý a dost jsem se v něm strácela. Nemám ale důvod kritizovat :).

3 bellaalilly bellaalilly | E-mail | Web | 13. března 2013 v 18:26 | Reagovat

Hezký blog ;) ..Zajímavý :)

4 B.P. B.P. | Web | 13. března 2013 v 18:52 | Reagovat

Pěknej článek (y) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama