Kat Jan Mydlář ve službách císařů

16. března 2013 v 11:01 | ChristinaD |  Co si myslím o...
Ahoj,
někteří věrné mému blogu si možná vzpomenou, že jsem sem kdysi dávala recenzi na první díl trilogie Kronika katů Mydlářů. Ten díl se jmenoval Meč magistra medicíny a my už víme, že Jan Mydlář vystudoval na Karlově univerzitě lékařství a stal se magistrem medicíny, předtím, než ho nešťastná láska k Dorotce z Chrudimi uvrhla do řemesla katovského.
První článek o této trilogie jsem ukončila tím, že se blížila svatba s Bětuškou ze Slaného a Janova milenka, Žofie, opouští pražskou katovnu. Co se stalo dál?


Jan Mydlář se oženil s Bětuškou, ale jejich šťěstí netrvalo dlouho. Bětuška toužila po dětech, ale nedařilo se jim to. Jan totiž děti nechtěl. Stále je mistrem popravčím a vykonává popravy i oběšení. Jeho práce mu působí starost, protože si uvědomuje, že bere jiným jejich životy. To ho drtí a jeho láska k něžné Bětušce se brzy vytrácí. Není jisté, proč s Bětuškou zůstává. Snad je to proto, že její otec zemřel a ona nemá kam jít, snad ji má ještě trochu rád, nebo je mu jí jen líto. Nedozvídáme se to a já zde nebudu rozvádět své myšlenky, ničím nepotvrzené a nepodložené.
Ve městě se brzy objevuje cikánka jménem Lea, která Jana vyhledá a říká mu, že znala Dorotku a ví, kde je její syn. V překladu: kde je syn Dorotky a Jana. Jan je překvapen tím, že by to dítě mohlo být naživu. Věděl sice, že byla Dorotka těhotná, ale po návratu do Chrudimi mu bylo řečeno, že potratila. A nyní, po letech, se dozvídá, že jeho dospělý syn, který se jmenuje Ondřej, prý vyrůstal u ženy, která se ho po smrti Dorotky ujala. Ta žena žije v Chrudimi, ovšem Lea neví, zda ještě žije, či zda už je mrtvá, a neví ani, jestli Ondřej stále ještě v Chrudimi je. Je to ale perfektní první stopa a Jan se vydává do Chrudimi, aby zmiňovanou ženu našel. Štěstí mu přeje, až na to, že Ondřej je už dávno od staré "tety" pryč. Prý pracoval jako tesař. Jan alespoň získal jméno jeho nejlepšího kamaráda, který žije na okraji Chrudimi, a vydal se tam. Ovšem, tam se setkal s další překážkou. Aleš, Ondřejův kamarád, je mimo stát, ale našel alespoň jeho maminku a na všechno se poptal.
Jan se smutný vrací do Prahy. Zdá se, že na nějaký čas zcela zapomněl na hledání Ondřeje, zvláště kvůli politickým roztržkám, které vznikaly převážně kvůli odpůrcům nového krále: mladého Matyáše.
Mimo jiné také přichází čas na část příběhu, která je velice známá z legendy o Janu Mydláři. Do Prahy přijíždí Jan Jesenský, který plánuje provést první veřejnou pitvu. Společně s profesorem Zálužanským, který zná mistra Mydláře z univerzity, se vydávají na návštěvu za Janem - kvůli žádosti o poskytnutí mrtvoly na pitvu. Meč na stěně se v blízkosti Jesenského zachvěje - to znamená, že tímto mečem Jan Jesenský zahyne.
O nějakou dobu později je Jan nucen popravit 27 českých pánů, mezi které patřil i Jan Jesenský.
Bětuška tu hroznou exekuci viděla a doma spáchá sebevraždu. Otráví se jedem. Jan je zoufalý, ale protože netuší, proč to udělala, a protože ji nemiloval, zdá se, že se z toho celkem rychle dostal. Přichází však problém: Jan nemá vůbec nikoho, kromě hospodyně Markétky. Ostatní se od něj kvůli exekuci odvrátili.
Markétka navíc Janovi oznámí, že si našla muže a plánuje si ho vzít. Ví však o někom, kdo by její místo v katovně zastoupil. Jaké je Janovo překvapení, když druhý den vidí u své postele paní Žofii...

Druhý díl knihy byl, stejně jako ten první, perfektní. A stejně jako u recenze k prvnímu dílu, i ke druhému přidávám skladbu z muzikálu. Tentokrát skladba To stárnutí zrádné.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katt Katt | 16. března 2013 v 11:21 | Reagovat

To vůbec neznám.. Ale na takový styl já moc nečtu :))

2 Elvírka- Markét Elvírka- Markét | Web | 16. března 2013 v 11:21 | Reagovat

Ty jo, tak na přečtení této knihy (přímo tohoto dílu) mě hodně přemlouval můj taťka, ze začátku jsem si myslela, že se vzdám přečtení, ale nakonec jsem to dočetla. Takováhle literatura mě moc nebere, ale jinak vpohodě :)

3 Lucky-Diamond Lucky-Diamond | 16. března 2013 v 11:30 | Reagovat

No já moc nečtu takže tomu tak nějak nerozumím..:(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama