Svobodný v Zemi strachu - Panenka pro panenku

10. března 2013 v 19:46 | ChristinaD |  Svobodný v Zemi strachu
Ahoj,
dobře si bohužel uvědomuji, že jsem dlouho nenapsala žádnou kapitolu Svobodného, ale protože mi tato povídka o Erikovi neskutečně chybí, rozhodla jsem se psát dál. Kdo si ještě pamatuje, v poslední kapitole jsme zanechali Erika u malé dívky, která prodávala květiny. Její rodina připravila chlapci v masce jídlo i nocleh a Erik se vysílen útěkem z lodi a nepříjemným ponocováním na pláži dlouho neostýchal, najedl se a šel spát. Předtím si ale nezapomněl zapsat do svého provizorního deníku, kterému se svěřil, jak moc se mu stýská po matce, třebaže ho nenáviděla. Co se s naším malým hrdinou stane dál?
Uvidíme...

První otázky • Dětská láska • Zručné ruce
Když Sussanne probudilo ranní slunce, potichounku se připlížila k podkroví, kde chlapce její rodiče uložili. Byl již vzhůru, seděl na židli a hleděl ven z okna, aniž by si dívky povšiml. Nejistě postávala u dveří, nechtěla ho rušit. Pozorovala toho hubeného, drobného chlapce, který vypadal tam zranitelně, jak sedí bez jediného pohybu a dívá se ven. Ani se nepohnul. Kdyby neslyšela jeho dech, bála by se, že se mu něco stalo.

Ucítil na sobě její pohled již po krátké chvíle a ohlédl se. Na tváři měl svoji plátěnou bílou masku. Své tmavé oči upřel na plavovlasou Sussanne, která se na něj dívala s ostýchavým úsměvem. Mlčela, jen se dívala, přešlápla z nohy na nohu a kousla se do rtu. Konečně se odhodlala promluvit.

"Ahoj," řekla. "Jak ti je?"

"Dobře, děkuji," odpověděl Erik, třebaže anglický jazyk neovládal moc dobře a zvedl se ze židle. "Jak ses vyspala?"

"Docela dobře..." řekla tiše. "Jak ses vyspal ty?"

"Mnohem lépe, než kdy dřív," usmál se.

Sussanne ještě oznámila, že maminka dole připravuje snídani a chvatně se vydala ko kuchyně. V Erikově přítomnosti byla nesvá a nechtěla s ním být sama. Nebála se ho... Spíš měla strach, že by z nervozity udělala něco hloupého, dětinského. Bylo jí devět a ve starším chlapci nalézala zvláštní zalíbení. Samozřejmě ji nepřitahoval, na to byla ještě příliš mladá, ale něčím ji k sobě poutal. Měla pocit, že když je u něj, cítí se šťastnější. A přistihla se, že mu překvapivě moc věří, což se jí často nestávalo. Povětšinou byla i ke známým lidem nedůvěřivá. Erikovi ale byla schopna svěřit cokoli, jako by věděla, že ji nezradí.Netrvalo to dlouho, když sešel dolů do kuchyně. Na stole byly palačinky a šálek tmavého, příjemně vonícího nápoje. Sussannina matka stála u plotny a otočila se na příchozího chlapce. otec byl pryč, pravděpodobně v zaměstnání. Sussanne si pochutnávala na sladkém jídle.

"Máš rád kakao, Eriku?" zeptala se Charlotte.

Erik znejistěl, pohlédl na ni a potom nejistě odpověděl.

"Vlastně jsem ho nikdy neměl, paní," řekl.

Pousmála se.

"Jedls někdy čokoládu?" Pousmál se, když si vzpomněl, jak ve čtyřech letech vylezl za pomocí stolů a krkolomě stojících krabic na skříň, kde byla ještě od předchozích Vánoc velká bonboniera od matčiny známé. Čokoláda byla dobrá, i když mu potom bylo špatně.

"Ano, paní."

"A pils někdy mléko?"

"Ano, paní." Charlotte Erikovi vysvětlila, co je kakao za nápoj a Erik připustil, že ho vyzkouší.

Když o několik chvil později jedl palačinky a upíjel příjemně teplé kakao, svého rozhodnutí v žádném případě nelitoval. Tento sladký nápoj mu vskutku zachutnal.Po jídle pozoroval Sussane. Nyní, při denním světle, musel uznat, že dívka bude ještě mladší, než předpokládal. na věk se ale neodvážil zeptat. Zvědavá matka začala brzy pokládat první váhavé otázky. Ptala se na Erikův původ, příčinu cesty z Francie do Anglie, i na podivné podmínky, za niž se k nim dostal. Na jeho masku se ale nezeptala, i když ji téměř neustále pozorovala.

Rozhovor probíhal dlouho, a malá Sussane, kterou to příliš nezajímalo, odešla do svého pokoje. Erik se za ní podíval, když stoupala po schodech. Srdce se mu rozbušilo a rty měl suché, požádal proto Charlotte o trochu vody. Ta dívenka, sotva desetiletá, ho přitahovala. Snad to bylo tím, co vše už zažil, že tak předčasně duševně dospěl. Mnohem dříve než ostatní chlapci si začal všímat žen a odlišovat je od mužů. Všímal si křivek jejich těl a cítil neznámé, ale příjemné svrbění v rozkroku. Věděl však, že nemá na lásku nárok.


Sussanne přiběhla dolů, uplakaná. V ruce držela panenku, která po otočení klíčkem na zádech se měla smát i plakat, dokonce i mluvit. Dívenka zatočila klíčkem, ve kterém zlověstně luplo a z panenky nevyšla ani hláska.

"Rozbila se," fňukla Sussane. "Nechce vůbec fungovat!" Matka si povzdychla, ale panenku opravit nedokázala. A otec také nebyl žádný výrobce hraček.

"Je mi to líto, srdíčko. Prostě ti budeme muset koupit jinou panenku. Ale víš, že jsme teď ve špatné situaci... Budeš muset bez panenky nějakou dobu vydržet..." Její dcerce se zaplnila očka slzami, ale věděla, že nemůže nic dělat a tak neodmlouvala a smutně odešla.

Erik přemýšlel.


Nad Anglii se snesla noc, když se Erik vracel do pokoje v podkroví. V ruce svíral Sussanninu panenku.


Den třetí, 9. června, čtyři hodiny ráno

Ta panenka bude fungovat. Hodně dlouho jsem ji zkoumal a opravoval jen za světla svíček. A když jsem zatočil tím stříbrným klíčkem, zašeptala "I love you". Ještě jednou ji otevřu a zkusím najít něco, čím upravím hlasitost vysílače. Sussanne bude mít radost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TeSs TeSs | Web | 10. března 2013 v 19:57 | Reagovat

Je to boží :) Líbí se mi jak všechno vypisuješ do detailů je to prostě fakt pěkný :)

2 Ley Ley | Web | 10. března 2013 v 20:12 | Reagovat

Wau. Fakt krásně píšeš. Máš úžasnou slovní zásobu a fakt boží představivost. úplně jsem si představovala jak jsem v tom ději. :OO)

3 Muffy Muffy | 10. března 2013 v 20:48 | Reagovat

Krásné! Já povídky od tebe miluji.. a obzvlášť svobodného.. Poslední dobou jsem si strašně moc oblíbila Erika.. :3 Piš dál a rychleji! :D

4 Didi Didi | Web | 14. března 2013 v 12:19 | Reagovat

Další dávka úžasně mrazivého příběhu o mém idolovi, o muži jenž mi je inspirací, a ty to umíš sakra dobře podat :)). Strašně moc jsem si tuto část užila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama