Zdeněk Troška - Princezna ze mlejna

3. dubna 2013 v 19:00 | ChristinaD |  Co si myslím o...
Ahoj,
poslední dobou přidávám opravdu hodně recenzí. Naposledy to bylo na kreslené Disneyho ztvárnění Zvoníka od Matky Boží. Dnes jsem se rozhodla napsat něco o typické české pohádce Zdeňka Trošky. Ten se proslavil nejen pohádkami, ale také svými komediemi. Já však měla pohádky vždycky raději. Myslím, že v některé z dalších recenzí se podívám na zoubek Troškově pohádce Z pekla štěstí, dnes vám chci ale představit jinou - Princeznu ze mlejna. Tato pohádka má dva díly, dnes se podívejme na ten první. Tuto pohádku znám již dlouho - prvně jsem ji viděla na dni dětí, který probíhal v budově lékařky, kam jsem jako pětileté děvčátko chodila na logopedii. A právě, když mi bylo pět nebo šest, viděla jsem poprvé tuto pohádku.


Jindřich, obyčejný, pohledný a pracovitý hoch, kašle na tancovačky i hezké holky, které mu nadbíhají, kde mohou. Raději poslouchá po práci s malými dětmi pohádky o zakletých princeznách. Často sní o tom, že jednou takovou zakletou princeznu najde a vezme si ji za ženu. I když se mu všichni vysmívají, vydá se do světa, aby svoji princeznu našel.
Když se kouzlem čarodějnice (Lucie Bílá) dostane ke starému mlýnu, uslyší krásný dívčí zpěv. Jde blíže, spadne do rybníka a prvně se zde setkáváme s vodníkem. Ten Jindrovi prozradí, že dívka s krásným hlasem je Eliška, mlynářova dcera. Jindřich se do ní zamiloval, ale sám sobě to nechce přiznat - pořád chce najít svoji princeznu. Přesto se stane pomocníkem Elišky a mlynáře.
S Eliškou tráví hodně času a ta se do něj brzy zamiluje. Je zklamaná, když se dozví, že Jindřich sní o princezně a Eliška pro něj evidentně neznamená vůbec nic. A co víc, brzy je úplněk a otec se rozhodl, že nevybere-li si ženicha sama, provdá ji za toho, kdo si o ní řekne první. Přijde nejen nafoukaný kníže, ale také vodník a čert. Koho si má nebohá Eliška vybrat, miluje-li jen jednoho - a není to ani jeden z nich?
Eliška se snaží co nejvíce oddalovat výběr ženicha a dá nápadníkům první úkol: jejím ženichem se stane ten, kdo jí dá ten nejkrásnější dárek. Kníže přinese šaty, čert drahé šperky a vodník dá Elišce šupinu, kterou když za úplňku hodí do vody, může se procházet po hladině. A co Jindřich? Aniž by o něčem věděl, z trhu přiveze velké perníkové srdce. Jen pro Elišku. Úplněk je již zítra.
Na noc v úplňku si Eliška vymyslela druhý a poslední úkol - kdo zazpívá tu nejkrásnější písničku, stane se Eliščiným ženichem. Kníže zpíval o své pýše a moci, čert o peklu a vodník o svém podvodním království. Jen Jindřich, který stále nic o ženiších neví, zazpívá o tom, že si konečně uvědomil, že jediná skutečná princezna pro něj je Eliška.
Ta prohlásí Jindřicha za vítěze a vyznají si lásku. Svatba je jistá.
Rozčilený kníže odejde, ale čert a vodník? Ti mají Elišku opravdu rádi a protože oba vědí, že nejdůležitější je štěstí na lásce je štěstí toho druhého, i nadále chodí do mlýna na Eliščiny buchty a nikdo z nich se na ni nezlobí.

Rok natočení: 1994
Místo natočení: Česká republika
Délka: 106 minut
Hodnocení: * * * * *

Ve videu si můžete poslechnout Jindřichovu písničku, která vyhrála v námluvách. Konečné vyznání... A to nejkrásnější ze všech.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ddede ddede | E-mail | Web | 3. dubna 2013 v 19:31 | Reagovat

Tuto pohádku znám a líbí se mi:)Jinak krásný blog:)

2 TeSs TeSs | Web | 3. dubna 2013 v 19:52 | Reagovat

Pohádku znám :) Je pěkná dříve jsem na ní ráda koukala a viděla jsem ji nedávno když to chtěli pustit moje malý sestřenice :)

3 Natt♥ Natt♥ | 3. dubna 2013 v 20:03 | Reagovat

Jak jsi dala ten blog do angličtiny ???
Máš cool záhlaví a zajímavé články :D
No prostě super :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama