Eleonóra Gašparová: Fontána pro Zuzanu

21. července 2014 v 23:22 | ChristinaD |  Co si myslím o...
Ahoj,
dnes jsem dočetla knihu Fontána pro Zuzanu, která se stala předlohou stejnojmenného filmu z roku 1985. Jak se mi kniha líbila, zjistíte z článku.
Žánr: pro děti, za režimu

O čem to je: Příběh se motá kolem dvou sester - Zuzky a Majky Petrových -, kolem jejich rodiny a přátel. Hlavní zaměření v knize je na Majku, na její vnímání svého postavení v rodině i ve světě. Maminka ji nemá ráda, ta má ráda jen Zuzku. Tatínek, ten ji rád má, ale často není doma, kvůli své práci. Zuzka... no, zdá se, že také Majku nemá moc v lásce. Vysmívá se jí a dává jí najevo, že je lepší než ona. Zuzka má spoustu kamarádů, přičemž nejradši má svoji spolužačku Bělu. Často se také schází se svými klučičími kamarády, s Jozulou, Bohoušem a Štefou. Štve ji ale, že Běla se zajímá o chlapce, o motorkáře, se kterými se stýká, a že s klukama není žádná pořádná zábava, protože jsou nezodpovědní a dělají jen samé skopičiny. Kniha popisuje příhody obou sester i jejich kamarádů (i co se týče Majky, která se během knihy začala přátelit s dívkou jménem Nasťa). Příběh končí tím, že Jozula pro Zuzanu opraví dlouho nefunkční fontánu před jejich bytovkou.

Úryvek:
"Lovu zdar!" vystřelilo mezi stromy. Na písečné plošině se rozkročily tři postavy. Jozula zvedl hlavu a znehybněl.
"Dobrý večer," řekla Zuzka zneklidněle. Co tu chtějí ti chuligáni? A dokonce chodí i pěšky?
"Pěkný tábor, co?" hvízdl Bělin známý v koženém kabátě.
"Exportní místo! Předběhli nás, ale to se dá do pořádku, kotvíme," zapaloval si cigaretu druhý s vlasy přes uši. "Doufám, že proti tomu nic nemáte."
Opřel se o borovici a spustil se po ní jako po skluzavce na zem.
"My se neznáme, slečno," uklonil se Zuzce třetí. Měl ruku v sádře a opsal s ní uctivý oblouk. (...)
(...) "To je zvláštní, že na ní nic nemáte," naklonila se Zuzka trochu kupředu.
"Jak to, nic?"
"No, třeba kresby nebo podpisy," rychle vysvětlovala Zuzka. "Je to legrační, když jsou na sádře kresby nebo autogramy."
Ten se sádrou se nahlas zasmál, smích mu v krku skákal jako po kamenech, aha, mutuje a tváří se, jako by mu dávno bylo dvacet pryč.
"Chcete, já se vám podepíšu jako první," zkusila Zuzka a hledala v chlebníku pero. Ruce se jí chvěly, v hrdle cítila palčivost. V chlebníku nikdy pero neměla.
"Ty seš nějaká zpěvačka?" zajímal se posměšně ten v koženém kabátě. "O tom bych musel něco vědět. Autogramy mají cenu jen od zpěváků. Anebo seš nějakej talent?"
"A vy máte nějaký talent?" podívala se Zuzka na Kožáka. "Talent je dobrá věc, že? Ale nemám pero, nemůžu se podepsat. Nemáte ho náhodou vy?"
Přeběhla pohledem po všech. Ve zlomku chvíle si uvědomila Jozulovy oči, jak s úžasem na ni hledí.
"Bohužel," uklonil se ten se sádrou, "tohle ti nevyšlo, malá."
...

Můj názor: Překvapilo mě, že je v knize spíše Majka než Zuzka, protože ve filmu je to naopak. Každopádně, kniha mi skvěle sedla a jsem moc ráda, že jsem se k ní v knihovně dostala, i když mi chvíli trvalo, než jsem se do ní začetla. Určitě se k ní někdy vrátím a vřele vám ji doporučuji. Hodnotím pěti hvězdičkami.
* * * * *

Zpracování: filmové (1985)

Video: Z filmu Fontána pre Zuzanu s písničkou Ak nie si moja od Vaša Patejdla.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ADatsSoypodods ADatsSoypodods | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 13:05 | Reagovat

Others can achieve a hardon but cannot maintain it during sexual intercourse.  Core maca from your supplier energetix is an herb that tests quite well for several males.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama